Van Kahvaltı Evi | Nişantaşı

Yöresel Van Kahvaltısı Mekanı

Van Kahvaltı Evi. Nişantaşı Poyracık sokakta bulunan Van Kahvaltı Evi tam 15 yıllık deneyimi ile Van Kahvaltısını İstanbul’daki müşterileri ile buluşturuyor. Teşvikiye Poyracık sokakta bulunan mekânın hem açık hem kapalı alanı olması da bizi ayrıca cezbeden noktalarından.

Mekan’da kahvaltı yapmaya gitmeden önce standart bir kahvaltı olacağını, otlu peynir ve bazı yöresel ürünlerin olacağını düşünüyorduk ancak; gittiğimizde bambaşka bir sofra ile karşılaştık. Türkiye’nin en geniş kahvaltı menüsüne sahip olan Van Kahvaltısının bu kadar geniş bir menüde masamıza geleceğini de tahmin etmemiştik. Oysa gerçekten harika lezzetlerin olduğu, tabakların bol olduğu 2 kişilik kahvaltı menüsünün rahatlıkla 3 kişiye yetebileceği, enfes tatların olduğu bir menü ile karşılaştık.

Bu kadar şaşkınlıktan sonra menü içeriğine gelebiliriz 😊 İlk akla gelen otlu peynirin yanı sıra; beyaz peynir, örgü peyniri, köy peyniri, taze kaşar, bal – kaymak, tereyağı, yeşil zeytin, siyah zeytin, cevizli çemen, tahin – pekmez, reçeller, haşlanmış yumurta, domates, salatalık, sucuklu yumurta, sade omlet, Menemen, Gözleme, pişi, Murtuğa, Kavut ve jaji istedik. Hepsini denemek istedik ama özellikle Kavut, Jaji ve Murtuğa çok başarılıydı. Kavut; Kavrulmuş buğday unu tereyağında kavrularak yapılıyor ve içerisine bal ve dövülmüş ceviz ilave ediliyor. Murtuğa; tereyağında az kavrulmuş buğday unu ile birlikte yumurta ve dövülmüş ceviz ile yapılıyor. Jaji ise Süzme yoğurt, dereotu, biber ve yeşil soğandan yapılan bir tür meze türü. Biz oldukça beğendik.

Kahvaltı menüsüne gelecek olursak; Serpme kahvaltı, Fix Menü, Van Gölü tabağı seçeneklerinizin olduğu gibi isteğinize göre yukarıda saydığımız ürünleri tek tek de alabiliyorsunuz.

Fiyatları ise genelde yazdan yaza revize ediliyor. Mart 2019 itibari ile otlu peynirin yanı sıra; beyaz peynir, örgü peyniri, köy peyniri, taze kaşar, bal – kaymak, tereyağı, yeşil zeytin, siyah zeytin, çemen, tahin – pekmez, reçeller, haşlanmış yumurta, domates, salatalığın dahil olduğu Serpme kahvaltı fiyatı kişi başı 45 TL. Serpme kahvaltı içerisinde sıcak seçenek yok ancak çayların sınırsız olması gayet iyi. Fix menüde ise bir adet sıcak dahil olup 50 TL ile servis ediliyor. Menü kişi başı için geçerli. Van Gölü tabağında ise Serpme kahvaltıdan eksik olarak Kavut ve Murtuğanın dahil olmadığı 35 TL’lik bir fiyat mevcut.

Ayrıca tüm bu menülerin dışında hamur işini sevenler için patlıcanlı gözleme ve ıspanaklı gözleme de mevcut. Yine tulum peynirli, mevsim reçelli veya zeytin ezmeli pişiler de alternatifler arasında.

Daha bitmedi, sahanda sosis ve sucuğun yanı sıra sahanda mantar, sahanda kavurma ve sahanda pastırma da seçenekler arasında.

İki kişi gidecekseniz 2 ayrı serpme kahvaltı fazla geleceği için 1 serpme kahvaltı seçip yanına ekstralar söyleyebilirsiniz.

Hafta sonu kahvaltı için gidecekseniz sabah saatleri yoğun olacaktır, ancak 12’den sonra mekân biraz daha sakin olabiliyor.

İki Kişilik Ortalama Kahvaltı Fiyatı: 90 TL

Nesi Meşhut; Van Kahvaltısı, Kavut, Murtuğa

2 Kişilik Kahvaltı Fiyat Aralığı ve Mekan Özellikleri:

Bir Cevap Yazın